Çözümler & Hizmetler

Operasyonel Çözümler

Operasyonel çözümler, operasyonel bir stratejinin yapı taşı olarak karşımıza çıkmaktadır. İşletmenizin operasyonlarını oluşturan süreç ve prosedürlerin tamamı operasyonel çözümlerin içeriğinde yer almaktadır. Bir şirket operasyonel verimliliğini artırmak istediğinde, süreçlerinde ve prosedürlerinde değişiklik yapmak için operasyonel çözümleri kullanabilmektedir.

Operasyonel çözümler şirketler tarafından birçok farklı şekilde kullanılabilir. Örneğin, satış süreçlerini kolaylaştırmak veya envanter seviyelerini azaltmak isteyebilir. Böyle durumlarda devreye operasyonel çözümler girmektedir. Operasyonel çözümler, bir şirketin daha çevre dostu olmasına veya çalışan verimliliğini artırmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir. Günümüzde işletmeler için birçok farklı türde operasyonel çözüm mevcuttur.

Operasyonel çözümler, kuruluşunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olan araçlar ve kaynaklardır. Bunlar genellikle fiziksel ürünlerdir, ancak yazılım veya diğer hizmetler de olabilir. Operasyonel çözümlerin işletmenizin başarısı üzerinde büyük etkisi olabilir. Ancak denklemin yalnızca bir parçası olduklarını akılda tutmak önemlidir. Onları yerleştirdikten sonra onlarla ne yapacağınıza dair bir planınız olması gerekir. Ancak bu sayede üst düzeyde bir hizmetin varlığından söz edebiliriz.

Kapsam Bakımından Operasyonel Çözümler

Günümüz itibariyle operasyonel çözümler gündeme geldiği zaman geniş kapsamlı bir faaliyet alanı karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ERP sistemlerimiz ya da işgücü yönetimi yazılımlarımız gibi çözümler; yeni nesil operasyonel çözümler olarak karşımıza çıkmaktadır. Tedarik zinciri yönetim sistemlerimiz de son zamanların en popüler hizmet alanları arasında yer almaktadır.

İşgücü yönetimi yazılımımız, işletmelere zaman izleme ve zamanlama yazılımı gibi araçlar sağlayarak iş güçlerini daha etkin bir şekilde yönetmelerine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, yöneticilerin gerektiğinde gerekli değişiklikleri yapabilmeleri için çalışanlarının işte ne kadar iyi performans gösterdiğini gösteren raporlar oluşturmalarına da olanak tanımaktadır.

ERP sistemlerimiz, kurumsal kaynak planlaması anlamına gelmektedir. Bu, bu tür bir sistemin, şirketlerin şirket içindeki her bir departman veya işlev için ayrı programlar yerine, işlerinin tüm yönlerini tek bir yerde yönetmesine izin verdiği anlamına gelmektedir. Yine operasyonel çözümleri söz konusu olduğu zaman tedarik zinciri yönetim sistemlerinin de üst düzeyde uygulanan alanlar arasında yer aldıklarını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Operasyonel Çözümler Neden Önemlidir?

Operasyonel çözümler, danışanlarımıza sunduğumuz hizmetlerdir. Yazılım geliştirme veya teknoloji ile doğrudan ilişkili olmaları gerekmez. Ancak danışanının ürün ve hizmetlerini verimli bir şekilde sunma becerisi üzerinde doğrudan etkileri vardır. Örneğin, şirketiniz çevrimiçi kurslar satıyorsa, operasyonel çözümleri müşteri desteği, pazarlama ve ödeme işlemleri gibi şeyleri içerebilir. Şirketiniz fiziksel ürünler satıyorsa, operasyonel çözümler depolama ve teslimat lojistiğini içerebilmektedir.

Operasyonel çözümler, danışanlarımızın işlerindeki sorunları çözmemize yardımcı olmak için kullanılan bir hizmet türüdür. Örneğin, bir işletmenin bilgi teknolojileri altyapısıyla ilgili bir sorunu varsa, operasyonel destek hizmetini arayabilmek, mantıklı çözümleri beraberinde getirmektedir. Bu aşamada operasyonel çözümler konusunda sorunu çözebilmek için bilgisayara uzaktan erişmelerini sağlayabiliriz. Veya bir müşterinin bir e-ticaret web sitesiyle ilgili yardıma ihtiyacı varsa, bir operasyonel destek servisimizi arayabilir ve sitelerinde sorunlara neden olabilecek sorunları çözmelerini sağlayabilir.

Bilgisayarınıza yeni yazılım yüklemek veya web sitenizdeki bozuk bağlantılar gibi şeyleri düzeltmek gibi basit düzeltmelerden, yeni güvenlik önlemleri uygulamak veya tüm ağınızı güncellemek gibi daha karmaşık düzeltmelere kadar değişebilmek, alanında uzman kadromuzla çok daha kolay.