Çözümler & Hizmetler

Akıllı Şehir Projeleri

Akıllı şehir projeleri popüler bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ifade, yaşam şartlarını iyileştirmek için teknolojiyi benimseyen herhangi bir şehri tanımlamak için de kullanılmaktadır. Anlamsal olarak kentsel alanlarda teknolojik yenilikleri üstlenen şehirlere atıfta bulunmak için kullanılmış bir terimdir. Artık akıllı şehir projelerinin tüm dünyadaki şehirleri kapsayacak şekilde genişletildiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Derya Bilgi Teknolojileri olarak, günümüz itibariyle şehirler için diğerlerinden daha uygun olabilecek birçok farklı türde akıllı şehir projesi geliştirmekteyiz. Bazı projeler toplu taşımayı iyileştirmeye veya trafik sıkışıklığını azaltmaya odaklanırken, bazıları da mahalleleri daha güvenli hale getirmeye veya sağlık hizmetlerini iyileştirmeye odaklanabilir. Burada hangi tür projenin hayata geçeceği konusu tamamıyla şehrin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaktayız.

Yeni Nesil Akıllı Şehir Projeleri

Günümüz itibariyle yeni nesil akıllı şehir projelerine dair bir araştırma yaptığımız zaman karşımıza farklı alternatif seçenekler çıkmaktadır. Özellikle toplu taşıma alanındaki projelerin üst düzeyde bir etkiye sahip olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Toplu taşımaya yönelik projelerimiz; otobüs güzergahları hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlamaktan, otobüslerde bir sorun olduğunu veya trafik ışıklarıyla ilgili bir sorunu algılayarak otobüslerin sıkışıklığı önleyebilmesi için otobüs güzergahları boyunca sensörler kurmaya kadar pek çok konuyu içermektedir.

Sensörler ve veri toplama da son zamanlarda yeni nesil Akıllı Şehir Projelerimiz arasında yer almaktadır. Bu teknolojilerimiz, şehirlerin ortamları hakkında veri toplamasına ve bu verileri nasıl çalıştıkları konusunda daha iyi kararlar almak ve sakinleri için hizmetleri iyileştirmek adına kullanmalarına olanak tanımaktadır. Örneğin, sokak lambalarına sensörler takarak karanlık çöktüğünde otomatik olarak açılabilir veya gün ışığı geri geldiğinde kapanabilir olmasını sağlayabiliriz.

Akıllı Şehir Projelerinin Özellikleri Nelerdir?

Akıllı şehir projelerimiz, altyapılarının verimliliğini, çevrelerinin yaşanabilirliğini ve sakinlerine sundukları hizmetlerin kalitesini artırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullandığımız projelerdir. Ayrıca akıllı şehirler, kentsel faaliyetler hakkında bilgi toplayabildiğimiz, analiz ettiğimiz ve paylaşmak için büyük veri ve nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini kullanabildiğimiz projelerdir. Ayrıca, akıllı şehir projelerimiz artan enerji verimliliği yoluyla daha sürdürülebilir bir ortam yaratmak için dijital teknolojiyi kullanıldığımız projelerdir.