Çözümler & Hizmetler

Bina Teknolojileri

Derya Bilgi Teknolojileri olarak bina teknolojileri hizmetimiz, bina otomasyonu, enerji yönetimi ve ev kontrolünü içeren bir teknoloji kategorisi olarak yaşam alanlarınıza pozitif yönde bir katkı sunmaktadır. Binaların verimliliğini, güvenliğini, konforunu ve sürdürülebilirliğini artırmak için bina teknolojilerini ve sistemlerini kullanılmaktayız.

Bina Teknolojilerinin Kapsamı

Bina teknolojileri hizmetlerimiz, daha sağlıklı yaşamlar yaşamamıza ve çevremizi iyileştirmemize yardımcı olmak için kullanılır. Teknolojideki bu gelişmeler, evlerimizi yaşamak için daha konforlu ve verimli hale getirerek işçi verimliliğinin yanı sıra yaşam kalitesini artırmaya yardımcı oluyor. Isıtma, havalandırma ve klima sistemleri bina teknolojilerimiz kapsamında yer almaktadır. Bu tarz sistemler binaların içindeki sıcaklığı, nem seviyelerini, hava kalitesini ve hava basıncını kontrol etmektedir. Ayrıca gerekirse binalara temiz hava sağlarlar.

İnşaat malzemeleri de bina teknolojilerinin kapsamı içerisinde yer almaktadır. İnşaat malzemeleri beton zeminler, yalıtım panelleri ve bina yapımında kullanılan diğer malzeme türlerini içine almaktadır. Tam da bu noktada bina teknolojilerimizin devreye girdiğini rahatlıkla ifade edebiliriz.

Yeni nesil bina teknolojilerimizin kullanımı, ticari binalarda enerji kullanımını yüzde 30'dan fazla azaltabilir. Bu tarz teknolojilerimiz, elektrik faturalarında tasarruf sağlamanın yanı sıra, aydınlatma sistemleri gibi sistemleri uzaktan izlemesine olanak tanımaktadır. Böylece sorunlar ciddi boyutlara dönüşmeden erkenden tespit edilebilir.

Yeni Nesil Bina Teknolojileri

Bina teknolojilerimizin birincil işlevi, insanlar ve mallar için barınak sağlamaktır. Bu amaçla kullandığımız teknolojiler aşağıdaki yapı dinamiklerini kapsamaktadır;

  • Yapısal Malzemeler
  • Bağlayıcı Malzemeler
  • Koruyucu Malzemeler

Yapısal malzemeler, bir binanın yapısını oluşturan ve dik durmasını sağlayan malzemelerdir. Örnekler arasında beton, çelik, ahşap ve tuğla sayılabilir.

Bağlayıcı malzemeler, bir binanın farklı bölümlerini birbirine bağlayan malzemelerdir. Örnekler arasında yalıtım, yapıştırıcılar ve bağlantı elemanları sayılabilir.

Koruyucu malzemeler, insanlar ve çevreleri arasında veya daha büyük bir bina kompleksi içinde farklı bölümler veya katlar arasında koruyucu bariyerler olarak kullanılmaktadır.